Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

10 Şubat 2019 Pazar

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 7


7.BÖLÜM – KENDİ SATIŞ VE PAZARLAMA AĞINIZI KURUN. HEM YURTİÇİ HEM DE YURTDIŞINDA E-KİTABINIZI SERGİLEYİN

Herşey hazır. Sıra geldi son aşamaya. Kitabımı nasıl yayınlarım? Sorusunun cevabını şimdi anlatacağım satırlarda bulacaksınız. Ben ilk olarak Kobo adlı, e-book okuyucu ve e-kitap servis sağlayıcı hizmetleri veren kuruluşla çalışmaya başlamıştım ancak o sıralar bu şirketin Türkiye’de e-kitap satış ağı yoktu.

Sonrasında sürekli onlara bu konuda mesaj atmamala D&R ve İdefix sayesinde Türkiye’ye de açıldıklarını öğrendim. Bu benim için harika bir haber olmuştu çünkü kendi kitaplarımı burada da e-kitap olarak sergileyebilecektim. Kobo sayesinde artık D&R’da bir satış alanım oldu.Kobo Writing Life, Kayıt İçin: https://goo.gl/k8SE3H

Üstteki linkten kayıt olduğunuzda karşınıza bir dizi işlem gelece ve doldurmanız gereken alanları eksiksiz ve doğru şekilde doldurmaya gayret edin. Burada dikkat etmeniz gereken şey banka bilgileri kısmına bankanızın swift kodunu yazmak. Ardından sağ üst kısımda ‘Create new ebook’ kısmından kitabınızı yayınlayabilirsiniz.

Bahsedeceğim bir başka site şirket olan ‘Publishdrive’ piyasada biraz daha yeni ancak sağladııkları hizmetlerden bir tanesi beni etkilediği için düşünmeden üye olmuştum. Bu hizmet sayesinde e-kitaplarım artık ‘Google e-kitap’ta sergilenmeye başladı. Site biraz karışık olmasına rağmen hızlı düzenleme seçenekleri ile oldukça çabuk alışıyorsunuz.

Siteye üye olmak için: https://goo.gl/aSebTR


Sıradaki son şirket az önce yukarıda bahsettiğim Smashwords. Bu siteye üye olduktan sonra kitabınızı yayınlamak için oldukça farklı seçenek göreceksiniz. Ben her zamna hem E-pub hem de Mobi formatında yayınlamayı tercih ediyorum. Ayrıca Dashboard kısmında kitabınız için İsbn numarası almalı ve kitabınızı değerlendirmesi için Smashword’e göndermelisiniz. Bu sayede sizi onayladıkları takdirde e-kitabınız Premium olacak ve dünyanın en çok satış yapan online sitelerine gönderilecek.


Bu işlemlerin ardından Publishdrive ve Smashwords’te yapmanız gereken önemli bir işlem daha var. O da kitabınızın aynı satış sitesinde çakışmasını önlemek. Bunun için her iki siteden satış kanalları listesini bulup, çakışanları (Özellikle Kobo) opt-out seçeneği ile birbirinden ayırmalısınız. Bir sitede olan diğerinde olmamalı ve Kobo her ikisinde de banlanmış yani opt-out yapılmış olmalı.


Kolay olması açısından, bu alanlara Publishdrive’da sağ üstteki My Account kısmının altından Stores and Imprints’e tıklayarak, Smashwords’te ise Dashword kısmından Channel Manager’a girerek bu işlemleri yapabilirsiniz.

Son olarak yapmanız gereken şey ise yayınlanan kitaplarınızı sosyal medyada yaymanızdır. Bunun haricinde bu rehber umarım bir çok yazar adayına ışık olur. Onların önünü açabilir ve bir gün matbu olarak da kitabınızı yayınlama fırsatı verir. Sağlıcakla Kalın.

Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D