Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

6 Şubat 2019 Çarşamba

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 6


6.BÖLÜM – E-PUB DOSYANIZIN ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUN HALE GETİRİLMESİ 

Başlığı gördüğünüzde “Zaten standartlara uygun şekilde yapmadık mı?” dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef kitabınızın her online mağazada rahatlıkla yayınlanabilmesi için tüm yazılım hatalarından kurtulmanız gerekiyor. Merak etmeyin. Bu konudaki deneyimlerim ve göstereceğim ipuçları ile kolayca bunun da üstesinden geleceksiniz.

Şimdi, öncelikle dünya üzerinde e-kitap konusunda uzmanlaşmış, dünyanın her yerindeki en iyi online kitap mağazalarıyla anlaşmalı olan bir siteden Smashwords’ten bahsedeceğim. Bu sitenin Premium Üye kısmına girebilmek için kitabınızın hatasız olması gerekmekte. Buraya girmeniz demek, kitabınızı diğer e-kitap servis sağlayıcılarına kolayca kabul edilmesini sağlamak anlamına geliyor. Ancak ben sadece yurt içinde yayınlamak istiyorum diyenleriniz için yapılacak işlem yine değişmiyor. Sonuç itibari ile tüm hatalardan ayıklanmış temiz bir e-kitabınız olacak.

Smashwords Profilim: https://goo.gl/Az9HNj

Dosyanızı düzenlemek için artık daha profesyönel bir programa ihtiyacımız var. Sigil adlı bu program sayesinde yazılım hatalarını kolayca ayıklayabilir, kitabınızı şekillendirebilirsiniz. Yazı karakterlerinizi değiştirip, kitap başlıklarının yanına şekiller koyarak, kitabınızı resimlerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca yazılım dilinden çok iyi anlamanıza da gerek yok.

Sigil Programını İndirmek İçin: https://goo.gl/GD4ycQ

Sigil’i yüklediyseniz ‘Dosya’ kısmından E-Pub çalışmanızı bunun üzerinde açalım. Öncelikle yapmamız gereken, sol tarafta bulunan ‘Text’ kısmının altında bulunan bölüm isimlerinin arasındaki boşlukları kaldırmak. Bunun için ismin üzerine gelip sağ tıklayarak Yeniden Adlandır’ı seçip boşlukları silelim.


Ayrıca sağ tarafta bulunan İçindekiler kısmından linklerin sayfalara doğruca gidip gitmediğini bir kez daha kontrol edebilirsiniz. Bundan sonra yapacağımız işlemler yazılımla alakalı olacak. Bu yüzden önce dosyamızı kaydedip Sigil’den çıkalım. İnternet tarayıcımızı açarak dosyamızın hatalarını kontrol etmemiz gerekiyor. 

Bunu yapabilmek için E-Pub Validator sitesine gidip dosyamızı oraya yüklemeliyiz. Ardından Validate lısmına tıklamamız yeterli. Bu site E-pub dosyanızdaki hataları görmeniz ve onları düzeltmeniz için son derece faydalı bir programa sahip.

E-Pub Validator Sitesi için: https://goo.gl/Xnsjbe


Resimde de göründüğü üzere bir sürü yazılım hatası ile karşı karşıyayız ancak bunlar her seferinde birbirine çok yakın hatalar olduğu için genel çözüm yollarını anlatacağım.

İlk iki hata aynı satırlarda oluşan ‘link’ ve ‘vlink’ hataları. Ardından gelen klasik hata ise ‘clear’ hatası.

1.Error while parsing file 'attribute "link" not allowed here; expected attribute "class", "dir", "id", "style", "title" or "xml:lang

2.Error while parsing file 'attribute "vlink" not allowed here; expected attribute "class", "dir", "id", "style", "title" or "xml:lang

3. Error while parsing file 'attribute "clear" not allowed here; expected attribute "class", "id", "style" or "title

Bu hatalar genelde her defasında karşıma çıktığı için bildiğim üzere bunlardan kurtulma yollları sandığınız kadar zor değil ancak dikkat ve sabır istiyor.

Şimdi Sigil programıyla dosyamızı tekrar açıp soldan titlepage yazan kısmın altındaki ilk bölüme (uzantısı split_000.htm olan) tıklayalım. Sitede bu bölümün 13. satır 62. pozisyonunda hata olduğunu görebiliyoruz. O halde şimdi Sigil’in üst kısmındaki işaretlerden kitap simgesinin yanında bulunan ( < > ) işaretine tıklayarak altta html yazılımını açıp 13. satıra göz atıyoruz.

Orada bulunan yazı ( <body lang="TR" link="blue" vlink="purple" class="calibre">) bu şekilde. Şimdi gelelim işin ince ayar yerine. Buradan link yazan yerle purple yazan yerin sonun kadar sileceğiz ama sondaki ayrım işaretlerini unutmayın.

Yazınız bu şekle gelmiş olmalı: ( <body lang="TR" class="calibre">)

Bundan sonra yapacağımız işlem bu kısaltılmış yazıyı kopyalayarak diğer bölümlerdeki html ksımlarını açıp 13. satırı komple değiştirmek. Burada bir diğer önemli olan şey yanlış yapsanız bile sağ orta kısımda yazınızın örneğinin olması. Yazılımda yaptığınız bir hata hemen orada, orijinal belgenin üzerinde bir uyarı görmenizi sağlıyor. Bu sayede kaydetmeden önce yanlışınızı düzeltebilirsiniz.


Sıra geldi ‘clear’ hatasına. Siteden gördüğünüz gibi hata 15. sırada 109. pozisyonda ve ilk bölüm olan ‘split_000.htm’ haricinde her bölümde olmuş durumda. Hemen dosyamızı açıp kontrol ediyoruz.

<b class="calibre4"><span lang="EN-US" class="calibre5"><br clear="all" class="calibre6" id="calibre_pb_0"/>

Burada yapacağımız şey ise üstteki yazıdan ( clear="all" ) kısmını çıkarıp yazıyı,

( <b class="calibre4"><span lang="EN-US" class="calibre5"><br class="calibre6" id="calibre_pb_0"/> ) haline çevirmek olacaktır. Sonrasında aynen yukarıda yaptığımız gibi satırı komple kopyalayıp diğer bölümlerdeki satırlarla yer değiştirdiğinizde hataların yüzde doksanından kurtulmuş olacaksınız.

Neden böyle dediğime gelirsek her zaman bu hataların dışında da ufak tefek bazı sorunlar çıkıyor. Bu noktadan sonra E-Pub dosyamızı kaydedip tekrar E-Pub Validator sitesine girerek hatalarımızın ayıklanıp ayıklanmadığını kontrol ediyoruz. tebrikler (Congratulations) yazısını gördüğünüzde artık çalışmanızın yüzde yüz başarılı bir e-kitap olduğundan emin olabilirsiniz. Bu andan sonra dünyanın neresinde, hangi sitede olursa olsun güvenle dosyanızı satışa çıkarabilirsiniz.Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D