Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

4 Şubat 2019 Pazartesi

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 5


5.BÖLÜM – KİTABI E-PUB, MOBİ FORMATINA ÇEVİRME, DÜZENLEME VE KONTROLLER

Kitabımızın word programında yapılabilecek tüm ayarlamalarını, düzeltmelerini yapıp, içindekiler kısmını düzenledik. Son kez gözden geçirdik ve artık E-pub yapmaya hazırız. O halde önce bunun için kullanacağımız Calibre isimli programı indirelim.

Calibre Programını İndirmek İçin: https://goo.gl/RXqt5u

Programı indirip başarılı bir şekilde kurduktan sonra artık hazırız. İlk yapmamız gereken şey Calibre için Word dosyamızı onun okuyabileceği fromata çevirmek. O yüzden çalışmamızı farklı kaydet diyerek ‘Web Page, Filtered’ halinde kaydediyoruz. (Çıkan kutucuğu onaylayın!)


Calibre progmanı açıyoruz. Burada en üstte görünen seçeneklerden sadece iki tanesi bizim işimize yarayacak. Bunlar, ‘Kitap Ekle’ ve ‘Kitapları Dönüştür’ kısımları.

İlk kısma tıklayıp açılan pencereden Web Page, Filtered olarak kaydettiğimiz, uzantısı ‘.htm’ olan dosyayı seçip onaylayalım. Ardından, kitabın seçili olduğundan eminsek ‘Kitapları Dönüştür’ kısmını işaretleyebiliriz. Burada karşınıza çıkan büyük kutucukta kitapla ilgili bilgileri girebilir, düzenlenmiş bir kapağınız varsa onu ekleyebilirsiniz. Hemen sol üstte giriş formatı, sağ üsttede çıkış formatı yazar. Çıkış formatı E-Pub olarak belirleyeceğiz. Daha sonra yine buradan kitabın formatını Mobi yapabilirsiniz. Ben bu noktaya geldiğimde her ikisinden de yapıyorum. Böylece elimde hem E-Pub hem Mobi halinde e-kitaplarım oluyor.


 
İşlem bittiğinde hemen sol tarafta bu biçimleri görebilirsiniz. Bunun üzerine tıklayalım ve açılan e-kitap okuyucusundan kontrol edelim. Bakalım yaptığımız e-kitap linkleri çalışıyor mu? Bir hata yapmış mıyız?

Okuyucunun sol tarafındaki el işareti, içindekiler kısmını açmamızı sağlar. Buradan açılan yerde yaptığımız bölümlendirmeyi görebiliriz. Her birine tıklayarak sağ taraftaki pencereden doğru yere gidip gitmediğinden emin olamamız gerekiyor. İlk denemede olmayabilir ama yılmak yok tabii.

Burada dosyanızın çalıştığından emin olduğunuzda mutlaka Adobe Digital Edition’da bu sefer ‘Mobi’ olarak kaydettiğiniz kitap dosyanızı açın ve orada da görüntünün iyi olup olmadığını, içindekiler kısmının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu sayede Kindle e-kitap okuyucularında da kitabınızın doğru göründüğüne emin olabilirsiniz.Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D