Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

2 Şubat 2019 Cumartesi

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 4


4.BÖLÜM – KAPAK ÇALIŞMASI, ÖRNEKLERİ, DÜZENLEMESİ

Değerli arkadaşlar, bu bölümde her ne kadar Photoshop programında uzman olmasam da dilim döndüğü kadar kitap kapağı yapma konusunda bildiklerimi anlatacağım. Aslında bu kitapta bu tarz bir konuya girmeyi düşünmüyordum ama bir sonraki bölümde çalışmamızı E-Pub formatına çevirirken kapağın da nasıl yerleştirileceğini anlatmak istiyorum. O yüzden önce kapağın nasıl yapılacağı konusunda sizlerle bildiklerimi paylaşacağım.

İlk olarak kapak boyutuyla başlayalım anlatmaya. İnternette yayınlanacak kitabınız için en uyumlu kapak boyu 1600*2400 pixel olmalı. Bu anlamda bu değerlerden daha yüksek bir resim seçebilir yada bir zemin seçerek üzerine diğer resimlerden bir kapak yapabilirsiniz. Size kalmış. Ben önce ana bir renk seçip onu döşedikten sonra bunun üzerine png formatındaki diğer resimleri yerleştiriyorum.

İlk önce Office Picture Manager programıyla ana temayı gerekli pixel değerine çevirdikten sonra bu resmi Photoshop’ta açıyoruz.Ardından photoshop, dosya, yerleştir sekmesiyle üzerine koyacağımız resimleri seçelim. Bu resimleri ana temaya yerleştirmeden önce boyutunu ayarlayabilirsiniz. Sonrasında edit, transform sekmesindeki özelliklerle şekillerini değiştirip ayarlama yapma şansına sahipsiniz. Buradaki önemli husus, önce layers (katmanlar) özelliğinden resmin seçili olduğundan emin olmanız ve her işlem sonrasında sol tarafta en üstteki kutucuğu tıklayarak işlemi onaylamanız olmalıdır.

Ayrıca en üst sekmelerden katman, katman tipi, harmanlama (Layer, Layer Style, Blending Options) seçeneklerinden resimlerin görünümlerini de değiştirebilirsiniz. Bu özelliği ayrıca en çok kullandığımız yer ise kapak üzerindeki yazılar. Sol kısımda bulunan kısayollardan T işaretine dokunup resmin üzerinde yeri seçtikten sonra font tipi ve boyutunu belirleyerek kitabınızın ismini, kısa açıklamasını ve kendi adınızı yazabilirsiniz. Yazıları blending options kısmındaki özelliklerden gölgelendirip, Alt + ok tuşlarıyla üç boyutlu hale getirebilirsiniz.

Aslında photoshop programı ile yapabilecekleriniz gerçekten sınırsız ancak, çok iyi bir eğitim alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Benim yukarıda anlattıklarım şu an için basit kapak yapımına ait bilgiler ancak üç boyutlu kapak yapımında kullandığım kalıpların sitesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu siteden indirdiğiniz photoshop dosyasıyla 3D kapak yapabilirsiniz. Burada tabii internetten üç boyutlu kapak yapımı konusundaki videoları izlemeniz gerekiyor.

Photoshop 3 Boyutlu Kapak Dosyası indirmek için: https://www.psdcovers.com/


Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D