Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

29 Ocak 2019 Salı

KONU:

GOOGLE TREND TÜRKİYETürk Dizi Polemiği 

Bir insanın canı niye her gün dram çeker? Aldatma, hapis, kaçırılma ve acımasızlığı ekranda ilgiyle izleyen insanlar nasıl bir duygu durumuna geçiyorlar ? İnsanlar acaba kendi hayatlarından daha iyi ve daha kötüsünü bir yerde görünce rahatlama mı yaşıyorlar? Yaşadıkları olaylar onları yeterince uyaramıyor mu da böyle abartılmış durumları görme ihtiyacı içerisine giriyorlar?

Psikolojisi bozuk, devamlı sinir krizi geçiren kadınlar, birbirine kabadayılık yapan erkekler, bu dizilerdeki rolleriyle acaba toplumu hipnotize etmeye mi çalışıyorlar?

Televizyon seyretmekten başka alternatifi olmayan yada başka bir alternatifi düşünemeyecek kadar sığ insanları somürebilmek için mi tasarlanıyor bu yapımlar?

Halkın ruh sağlığını bozmak, kamuoyunu farklı yerlere yönlendirmek, bazı kalıplaşmış davranış tarzlarını iyice içselleştirmek, halkın düşünebilme yetisini engellemek için diziler son derece etkili bir medya aracı olarak mı kullanılıyor?

Hadi bir beyin fırtınası yapalım. Bu dizilerde sürekli bir dram hali mevcut. Oysa ki hiçbirinde sisteme başkaldırı, isyan, eleştirisel bakış, hadi bunları geçelim, kaliteli aksiyon, iyi oyunculuk, zekice senaryolar yok.

Gelelim cinsel tabu yaratmaya. Kadınlar üzerinde şiddetin neden bu kadar arttığını anlamak için çok uzaklara gidip, çok okumaya gerek yoktur herhalde. Yapmanız gereken akşam saatlerinde herhangi bir kanalı açıp Türk dizisi seyretmek. Çünkü bu dizilerde kadın tek başına bir varlık ve insan karakteri olarak değerlendirilmiyor maalesef. Bu dizilerdeki ortak kadın karakterleri, okumayan, öğrenmeyen, tek dertleri aşk, para, aile, hatta fesatçılık ve kışkırtma olan tipler genellikle. Eğitimli olanlar ya çok az görünür yada zaten senaryoda o tarz bir karakter olmamalıdır.

Erkekler ise ya zengin ya da efedir. Aralarında zekası ile iş görebilecek bir karakter bulamazsınız. Bu bozuk karakter yapılarını canlandıran oyuncuları canla başla takip etmeye çalışan, hayatının o kesimine bu rol modellere adayan değerli, zeki, çalışkan, çevik, aziz Türk toplumunun çağdaş insanları da kendileriyle bu karakterleri bağdaştırıp ona göre yaşamaya başlamıştır.

Bu durum ise bizi yukardaki Google Trend Türkiye tablosuna getirmiştir. İlk altıda üç adet Türk dizisi trend olmuş ve diğer günlerde de bu durum pek değişmiyor.

Bu fikirleri destekliyorsanız tepkinizi bunları izlememekle değil tercihlerinizi değiştirerek yapabilirisiniz. Televizyon yerine sinemaya gidin, kitap okuyun, yada bir film kiralayıp evde izleyin. Hava iyi olduğu zamanlar bir çay içmeye veya yürüyüşe çıkın. Bir şeyler araştırın. Mutlaka öğrenmek istediğiniz ve sürekli atlattığınız projeler vardır. Artık atlatmayın.

Jakob Corewill

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D