Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

31 Ocak 2019 Perşembe

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 33.BÖLÜM – İÇİNDEKİLER (BÖLÜMLER) KISMININ DÜZENLENMESİ

Öncelikle kitabınızın üst kısmında açacağınız bir sayfaya Bölümler başlığı açarak yazdığınız bölümlerin başlıklarını alt alta sıralamanız gerekiyor. Sonrasında yapacağımız işlem, bu bölümlere tıkladığımızda bölüm sayfasına gitmemizi sağlayan linkler yaratmak olacaktır.

Herşeyden önce, dosyamızı E-Pub haline getirdikten sonra yaptığımız işlemi kontrol etmek için Adobe Digital Edition indirip kurmamız gerekiyor.

Adobe Digital Edition İndirme Linki: https://goo.gl/KaLRpF

Kurduysak işleme başlayabiliriz. Öncelikle ‘Ekle’ kısmında bulunan Yer işaretliyicisinden (Yer İmi -Bookmark) bölümlerin başlangıç yerini işaretlememiz gerekiyor. Bunun için işaretleyeceğimiz bölümü seçiyoruz. Ardından Yer (imi) işaretleyicisini açıp kutucuktaki boşluğa bölümün ismini yada kısaltmasını yazıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken iki şeyden biri yazdığınız isimde boşluk olmaması. İkincisi ise karakterler İngilizce olmalı. Yani içinde ç,ğ,İ,ü,ö geçmemeli. Örnek olarak ben B1, B2 gibi isimler tercih ediyorum.Giriş ve son söz dahil tüm bölümlerin işaretliğinden emin olduğunuzda, ilk sayfalardan birinde yapmış olduğunuz, bölümlerin sırasıyla isimlerinin bulunduğu İçindekiler kısmını açabiliriz artık. Ben kendi çalışmamda bu sayfaya Bölümler adını vermiştim.

Bu kısımda yine link atacağınız bölüm ismini seçerek Yer İşaretleyicisinin hemen sol yanındaki ‘Hyperlink’ sekmesini açıyoruz. Kutucuğun sol tarafındaki ikinci seçenek olan ‘Bu Belgede Yerleştir’ kısmının açık olduğundan emin olduktan sonra hemen orta kısımda az önce işaretlediğimiz bölümlerin isimlerini göreceksiniz. Doğru ismi seçip onayladığınızda linki oluşturmuş olacaksınız.


Sizin de göreceğiniz üzere bölüm isimleri mavi rengi alıp, bağlantıları kuruluyor. Hatta üzerine geldiğinizde Ctrl+Click yazacaktır. Bu şekilde o bölüme hızlı bir kısayol eklemiş olduk.


Bu işlemi tamamladıktan sonra iş, yaptığımız düzenlemenin çalışıp çalışmadığını kontrol etmeye kalıyor. Bunun için önce linklerin üzerini tıklayıp (Ctrl+Click) doğru yere gittiğinden emin olduktan sonra tekrar Yer İşaretleyicisini açarak daha önce verdiğimiz isimleri seçip kutunun içinde sağda en alttaki ‘Git’ (Go to) sekmesine tıklıyoruz. Doğruca işaretlediğiniz sayfa başlığına gelmiş olmanız gerekiyor. Gelmediyseniz o sayfayı bir daha işaretleyip linkini tekrar yapmalısınız.

Yer işaretleyicisini kapatmadan önce yapmanız gereken son işlem kutucuğun en altında bulunan ‘Gizli Yer İşaretleri’ (Hidden Bookmarks) kısmını işaretleyerek hataları görmek olcaktır. Zaten işaretliyse, işareti kaldırıp tekrar işaretleyin. Böylece bölüm isimleri içinde word dosya düzeninin neden olduğu ufak hataları görebilirsiniz. Bunları da teker teker işaretleyip sağdaki sil seçeneğinden temizlemelisiniz.


Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D