Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

4 Şubat 2019 Pazartesi

KONU: ,

KARA PANTER


Geçen senenin ortalarına doğru Marvel'in kahramanlarından Black Panther, Siyah Panter filmi seyircilerle buluşmuştu bildiğiniz gibi. Henüz fragmanlarını izlerken bile heyecan duyduğum film tam olarak isteneni hatta daha fazlasını vermeyi başardı.

Filmi ve karakteri hiç tanımayanlar için baştan anlatmakta fayda var sanırım. Öncelikle efsanevi gizli şehir Wakanda'dan bahsetmek lazım aslında.

Wakanda, filmde Afrika kıtasında gelişmemiş ve ilkel bir toplum olarak dünya tarafından biliniyor. Gerçek Afrika kıtasının sembollerini taşıyan şehrin, gerçekte ise Timbuku’nun olduğu şeklinde bazı iddialar bulunuyor. Timbuku aslında Mali sınırları içerisinde yer alan son derece popüler bir yer.

Filmde Wakandalılar, aslında uzaydan gelen ve muhteşem doğal bir maden olan Vibranium'u satmak yerine kendi içerisinde teknoloji ve savunma alanında gelişim amacı ile değerlendirmiştir. Bu şekilde günümüzde dünyanın çok daha ötesinde bir teknolojiye sahip oldukları gibi sağlık ve bilim alanında da oldukça ileri seviyelere gelmişler. Yine bu metalin vermiş olduğu teknolojik olanaklar sayesinde kendilerine özel bir koruma tabakası oluşturarak, tüm dünyadan da kendilerini gizlemeyi başarmışlardır.

Filmin konusuna gelince babasının ölümünden sonra Wakanda Kralı olan T'Challa, hakkı olan tahta sahip çıkmak için halkına geri döner. Ancak geçmişte yaşanan acı bir olayda sağ kalan amcasının oğlu, Wakanda'ya bir şekilde geri dönmenin yolunu bulur ve taht hakkını kullanmak ister.  

T'Challa'nın yeterliliği bu savaşçı genç tarafından test edilmiş, ancak genç kral başarılı olamamıştır. Bu olay yüzünden tahta çıkan Erik, Wakanda'nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atar. İhanet ve tehlike ile karşı karşıya kalan genç kral, halkının güvenliğini ve yaşam biçimini korumak için müttefiklerini toplamalı ve gücünü göstermelidir.

Görsel açıdan oldukça zengin, fantastik bakımdan yeterli ve oyunculuk bakımından üst düzeyde olan bu filmi izlemenizi tavsiye ederim.

Jakob Corewill

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D