Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

29 Ocak 2019 Salı

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 22.BÖLÜM – BOŞLUK VE NOKTA TEMİZLİĞİ / BÖLÜM ARASI VE KİTAP BAŞLIĞI DÜZENLEME

Çalışmanızdaki boşluk ve noktaları temizlemek sizin e-kitabınızın gösteriminde oluşacak sorunları ortadan kaldırmanız için çok önemli bir işlemdir. Bunun için ana sayfanın üzerindeki ‘Göster/Gizle’ işaretine basıp hatalarımızı ayıklamamız gerekiyor. Bu hataları rahatlıkla görebilirsiniz. Mesela gereksiz boşluklar, gereksiz noktalar ve işaretler bu işaretçi sayesinde hemen gözünüze çarpacaktır. Öncelikle bunlardan kurtulmalıyız.Üstteki resimde gördüğünüz gibi birçok gereksiz nokta ve boşluk bulunmakta. Bunları silelim. Burada bahsetmek istediğim bir diğer işaret, yazıda geçen Tab karakterleri. Bunlardan hızlıca kurtulmak için sağ üstte bulunan Bul’a tıklayarak açılan kutucuktan sol altta bulunan ‘Dahası’(More) kısmına gidelim.

Oradan Özel Karakterlere (Special) tıklayıp, onun içindeki listeden Tab karakterini seçtiğimizde, işaret bul kutucuğuna gelecektir. Ardından üstteki Yer Değiştir’e (Replace) tıklayarak, alttaki kutuyu boş bırakıp hemen onun da altında bulunan seçeneklerden Hepsini Değiştir’e (Change All) tıkladığımızda tüm Tab işaretleri ortadan kalkmış olacaktır.Sıradaki işlemimiz, bölümlerin arasına sayfa boşluğu bırakmak ama önce şunu hatırlatmak isterim; her beş sayfada bir boşluk bırakıp bölüm yaratmanız iyi olacaktır çünkü bu sayede e-kitap okuyucuları kolayca kaldıkları bölümden okumaya devam edebilir, yada o bölümü hemen açma şansına sahip olurlar.

Bölümleri ayrımada kullandığımız özellik üstte ‘Ekle’ (Insert) sekmesinin hemen üçüncü sırasındaki ‘Sayfa Sonu’ (Page Break) kısmı. Bitirdiğiniz bölümün hemen altındaki başlığın en ön kısmına tıklayıp, sayfa sonuna basarsanız, arkadan gelen bölüm bir diğer sayfaya kaymış olacak ve böylece düzenleme yapmak çok daha kolaylaşacak.


Kitap başlığı sayfası yapmak tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Zaten kapak olacağı için tercih etmeyebilirsiniz ama ben her zaman içindekiler kısmını düzenlerken kitap ismini ve adımı bu kısmın hemen üzerine yazıyorum. Yazı karakterini de kendime göre düzenleyip değiştiriyorum. Çok şık duruyor bana göre. Bu sayfada ayrıca bölümler (İçindekiler) değil sadece ana konu başlıkları yer alıyor. Hemen arkasına ayrıca yapacağımız bölümler sayfası ise e-kitabın en önemli kısımlarından bir tanesi.

Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D