Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

28 Ocak 2019 Pazartesi

KONU: , , ,

EKİTAP YAYINLAMA / BÖLÜM 1
Değerli okuyucular, bu kitabı yazmamın ana nedeni, üzerinde yıllarca emek vererek yazdığım romanlarımı bir türlü yayınlayamamış olmamdan dolayı verdiğim karar neticesinde yaşadığım tecrübeleri ve kitaplarımı dünyanın her köşesindeki online mağazalara nasıl ulaştırdığımı (Üstelik hiç bir ücret ödemeden) sizlerle paylaşmak istememdir.

Başlamadan önce bilmenizi isterim ki bu hiç de kolay olmayan bir yolculuk olacak. Ancak biraz çabayla ve bu rehber sayesinde kitabınızın en azından internet üzerinde satışının yapılmasını, daha da önemlisi okuyucuyla e-kitap olarak buluşmasını sağlayacaksınız.

Bazı noktalarda oldukça kafanız karışacak, bazı yerlerde belki nasıl yapabileceğinizi karıştıracaksınız. Bu durumların neredeyse hepsiyle karşılaşmış ve onları çözmüş biri olarak, size önerim kitapta sizin için hazırladığım ipuçlarını atlamadan yola devam etmenizdir.

Eğer bu ipuçları işinize yaramazsa, onları daha derin şekilde araştırıp, geliştirmek sizin elinizde ama şunu söylemeliyim ki kitabınızı, yurt içinde D&R, Google E-Kitap, yurt dışında ise Barnes&Nobles, I-Book gibi en iyi online mağazalarda görmenin verdiği keyif bir yazara yetiyor. Saygılarımla.

1.BÖLÜM – E-KİTAP NASIL OLUŞTURULUR? / WORD DOSYASI ÜZERİNDEKİ İLK DÜZENLEMELER

Bu bölüme başlarken ilk olarak yayınladığım kitabımın (YAZGI – Fantastik, Polisiye Olaylar Serisi) ilk 6 bölümünü seçip, bunu sizler için e-kitap haline getirdim. Konuyu takip ederken resimlerle desteklediğim yapım aşamalarını ayrıntılı olarak görebileceksiniz.

Yazgı Örnek Bölümleri okumak için: https://goo.gl/PFNaun

Kitap Satış Linki, D&R: https://goo.gl/XLpBSF

E-Kitabımızı oluşturmaya başlamadan önce çalışmanızın tam olarak bittiğinden emin olduğunuzda ilk olarak yapacağımız şey dosyanızın tamamını seçerek (Ctrl A) kopyalayıp (Ctrl C), yeni bir not defteri dosyası açarak onu içine kaydetmek (Ctrl V) olacak. Ardından tekrar not defterine kaydettiğimiz çalışmamızı kopyalayıp, onu yeni bir word dosyasına kaydedelim. Bu bizim yazarken yaptığımız tüm yazım kuralı değişikliklerinden kurtulmamızı sağlar. Bu şekilde yeniden e-kitap için düzenleme yapacağız.Resimde de açıkca gördüğünüz üzere yazarken yaptığımız tüm ayarlamaları kaybetmiş durumdayız. Asıl işimiz bundan sonra başlıyor. İlk yapacağımız işlem bu dosyayı Word97-2003 Document formatında kaydetmek. Bundan sonraki çalışmalarımızı bu dosya üzerinde devam edeceğiz. Bunu farklı kaydet seçeneğini altındaki ok işaretine tıklayarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sıradaki işlem yazı sitili ve aralardaki boşlukların ayarlanması işlemi. Bunun için aşağıdaki resimde görünen ‘Sitiller’ kısmına tıklayarak oradaki listeden ‘Normal’ şıkkını seçip onu da açarak ‘Modify’ yani ikinci sıradaki ‘Değiştir’ kısmına geliyoruz. Onun sol alt köşesindeki format bölümünden paragrafı açtığımızda olması gereken ayarlarımız ikinci resimde görüldüğü şekilde sağa yanaşık, boşluk bırakmadan, ‘Multiple (Çoklu)’ ve 1,15 aralıkla olması gerekmekte.Şimdi bölümlerimizin başlıklarını düzenlememiz gerekiyor. Bunun için önce başlıklarımızı seçip, ana sayfa kısmından ‘Title’ (Başlık) yazan yere tıklamanız yetecektir.


İlk başta yaptığımız işlemden kaynaklanan bir başka sorun da paragraf başlarıydı. Bunu düzenlemek için cetvelinizin açık olması gerekmekte. Çalışmanızın tümünü seçtikten sonra cetvelin sol köşesinden tutup üç hamle sağa kaydırdığınızda (Bir cm’den biraz eksik) paragraf girişlerinizin boşluklarını vermiş olacaksınız. Buradaki tek sorun bölüm başlıkları. Onları tekrar seçip, cetvelden geriye çekmeniz gerekiyor. Bu sayede tam ortalanmış olacaklardır.


Jakob Corewill

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D