Blogger tarafından desteklenmektedir.
Oooo neler var neler!

5 Ocak 2019 Cumartesi

KONU: , ,

EGZERSİZ


Fiziksel egzersiz, genlerinizi değiştirmenin en etkili yollarından biridir. Basitçe açıklamak gerekirse, egzersiz yaptığınız zaman genlerinize de egzersiz yaptırmış olursunuz. Aerobik egzersiz sadece yaşam süresiyle ilgili genleri aktif hale getirmekle kalmayarak beynin "büyüme hormonu" olan BDNF genini de etkiler. Daha açık bir şekilde ifade edecek olursam, aerobik egzersiz yapmak BDNF üretimini artırır, yaşlılarda görülen hafıza çöküşünü önler ve beynin hafıza merkezindeki yeni beyin hücrelerinin üretimini tetikler.
Egzersiz sadece fit bir görünüm ve güçlü bir kalp açısından faydalı değildir; vücudunuzun çatı katında yaşayan beyniniz egzersizden belki de en çok fayda gören organınızdır. İnsan evrimi ve fiziksel aktivitenin etkileri konusundaki son görüşler, "kafanızı çalıştırın" ifadesine yepyeni bir boyut kazandırmaktadır. Bundan milyonlarca yıl önce pek çok hayvandan daha hızlı koşmayı başararak onlardan kaçtık ve hayatta kaldık. Şu anda zeki insanlar oluşumuzu da büyük ölçüde buna borçluyuz. Beynimizin, işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi, zamana ve yaşlanmanın yıpratıcı etkilerine karşı korunabilmesi için hâlâ düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır.
Düşük kalori tüketimiserbest radikal üretimini azaltır ve hücrenin ATP (adenozin trifosfat) formundaenerji üreten küçük organelleri, mitokondrilerdeki enerji üretimini artırır.Mitokondrilerin kendilerine ait DNA'ları bulunmaktadır ve Azheimer ve kansergibi dejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasında kilit rol oynadıklarıbilinmektedir. Kalori kısıtlaması, hücrelerin kendilerini yıkıma uğrattığıapoptoz sürecinde de etkili olmaktadır. Apoptoz, hücrenin içindeki bazı genetikmekanizmaların aktif hale gelmesiyle gerçekleşir ve bu süreç, hücrenin ölümüylesonuçlanır. İlk başta kulağa şaşırtıcı gelse de apoptoz sürecinin, canlılığındevamı açısından kritik önem taşıyan bir hücresel fonksiyon olduğubilinmektedir. Önceden programlamış hücre ölümü tüm canlı dokular için normalve hayati bir fonksiyondur. Ancak etkili ve yıkıcı apoptoz arasındaki dengedoğru şekilde kurulmalıdır. Kalori kısıtlaması enflamasyonu tetikleyenetkenleri azaltır ve başta BDNF olmak üzere nöronları koruyan etkenleriartırır. Bu uygulamanın, serbest radikalleri etkisiz hale getiren enzim vemoleküllerin üretimini artırarak vücudun doğal antioksidan savunmamekanizmalarını güçlendirdiği de kanıtlanmıştır.

Takılıyoruz Bizbize

Burada paylaşılan yayınlar hiçbir şekilde herhangi bir şahsa yada kuruma zarar verecek nitelikte değildir. Öyle olduğunu düşünüyorsanız lütfen yukarıda, sağdaki sosyal ağlar menüsüne girerek bana ulaşın ama baştan söyleyim, bu yazı beni bağlamaz :D